Cesmína

Cesmíně ostrolisté říkáme i jinými názvy. Mnozí ji známe například jako lesní kopřivu nebo lesní jehlici. Její vědecký název je Ilex aquafolium. Jedná se o dvojdomý keř či malý strom. Dorůstá výšky 1 až 5 metrů. Pokud chceme tedy mít na zahradě krásné červené bobule, musíme mít rostliny samčí i samičí. Je to rostlina bohatě větvená a je stále zelená. Listy má tuhé, kožovité, lesklé, se zubatými okraji. Buď jsou celé tmavě zelené, nebo jsou okraje zbarveny do žluté či bílé barvy. Bílé kvítky jsou pěti nebo čtyřčetné. Této krásce je hodně podobná Mahónie cesmínolistá. Ta má květy žluté a bobule mají barvu tmavomodrou.

 sníh na věnci

Má ráda stín a vlhko

Ideální stanoviště pro cesmínu je ve stínu či polostínu. Půda by měla být spíš kyselejší, bohatá na humus, vlhká, ale dobře propustná. Protože má ráda, a také dobře snáší, půdní a vzdušnou vlhkost, daří se jí například v blízkosti okrasných jezírek. Nejlépe ve stínu vyšších stromů. V letních měsících dovede ovšem zvládat i sucho. Neměli bychom ji ale vysazovat do míst, kde bude v létě vystavena většinu dne přímému slunečnímu žáru. Nevadí jí mírně znečištěný vzduch. Vzhledem k tomu se hodí i do velkých měst. Krásná je i bez našeho zásahu. Pokud ji chceme tvarovat, provádíme stříhání v létě. V tomto období (nejlépe červnu a červenci) odebíráme ze starších rostlin řízky k množení. U mladých rostlin se řízkování provádí nejlépe v květnu.

 

Měli ji v oblibě Keltové

Využití této rostliny ke zdobení lidských obydlí má dlouhou tradici. V její zázračné vlastnosti věřili již staří Keltové. Z jejich řeči pochází i jméno Ilex. Je odvozeno od keltského „ic“, což je označení pro něco špičatého. Listy cesmíny měly do domů lákat dobré lesní duchy přírody. Dodnes ji používáme do krásných vánočních dekorací uvnitř i vně domů.

 pichlavé listy

Mírně jedovatá, ale přitom léčivá

Za svou mírnou jedovatost cesmína vděčí tomu, že její listy obsahují flavoidy, steroidy a triterpensaponiny. Lidé ji ale odpradávna používali k léčení. Má protizánětlivé účinky, snižuje horečku. Extrakt z jejích listů pomáhal při nachlazení, virózách i problémech s ledvinami. Dnes se její listy využívají především k léčbě zánětů spojivek a při kloubních potížích. Z listů cesmíny je též připravována jedna z esencí známých Bachových květů – Esence Holly. Má napomáhat „otevření srdce“, soucitu, pochopení druhých. A také lásce!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup