Topit, neprodělat a dostatečně se ohřát

Vypadá to na velmi záludnou situaci a je pravdou, že topení jako takové je jednou z nejnáročnějších součástí celkového projektu nemovitosti. Především jde o volbu způsobu vytápění, respektive topného systému. A dnešní trh zrovna nabídkou nešetří a tak lze vytápět elektřinou, plynem, dřevem, peletami, brikety z biomasy mají též své zastoupení a stále ještě je možnost topit uhlím. Navíc je rovněž dobré přihlédnout, do jaké stavby se bude topný systém instalovat a je lepší si skutečně nechat vypracovat studii a poradit se s odborníky, kteří mají zkušenosti s technologií. Podle možností doporučí ten nejvhodnější kotel a případně další doplňky, které usnadní obsluhu.

kotel na dřevo

Kotle na tuhá paliva – dříve se tolik nekladl důraz na to, s čím se topí, hlavně že je doma teplo. To se ovšem změnilo. Nařízení EU přineslo několik podstatných a rozhodujících nařízení a tudíž je třeba se zaměřit na správné spalování. Provoz kotle na tuhá paliva, který splňuje všechny požadavky, přináší své výhody. Předně díky elektronické regulaci, zásobníku paliva, velkému popelníku, který se nemusí denně vybírat, se klidně může odjet na prodloužený víkend a navrátit se tak do příjemně vytopeného prostředí. Uhlí v podstatě pěkně vyhoří a nezbývá ani tolik popele.

Kotle na dřevo – opět musí v dnešní době splňovat určité parametry ohledně dřevozplynujících kotlů. Předností kotle na dřevo je dokonalé spalování s velmi nízkým obsahem škodlivin. Je ovšem nesmírně důležité aby se používalo k topení pouze suché dřeva, které by mělo dosahovat nejvýše vlhkosti do 20 %. Také rozhoduje délka polen, která by neměla přesahovat 50 cm. V kotlích na dřevo se dá přirozeně topit i dalším dřevním odpadem, pro který bude platit, že nesmí přesáhnout uvedenou vlhkost.

pelety

Kotel na pelety – topivo se sice řadí mezi dražší palivo, než je uhlí nebo dřevo, ale na druhou stranu překvapí svojí výhřevností. Je ovšem nutností dbát na to, aby zde byla ještě nižší vlhkost, než u dřeva a měla by dosahovat 15 %. Kotel na pelety se dá též vybavit zásobníkem a dalšími komponenty.
Český výrobce kotlů nabízí mnoho dalších variant, jak kotle různě kombinovat nebo vylepšovat praktickými doplňky. Poradit, jak získat případnou dotaci, čím topit a jak nejefektivněji ušetřit i finanční prostředky.