Vše začíná u výběru správné matrace

Probouzíte se ráno s úsměvem na tváří nebo počítáte minuty do dalšího ulehnutí? Pokud se řadíte spíše do druhé skupiny, možná bude na vině nekvalitní matrace. Na nevyhovující matraci prý ulehá každý třetí z nás. Pojďme si tedy říci několik základních pravidel, které by nám měly jejich výběr do jisté míry usnadnit.

kvalitní matrace

V posteli trávíme přibližně jednu třetinu dne nebo chcete-li celou jednu třetinu života. I z tohoto důvodu bychom proto měli vybírat z kvalitních matrací, na kterých se nám bude dobře usínat a ještě lépe probouzet. Spánek má navíc vliv na naší koncentraci, produktivitu nebo psychické rozpoložení. Je tedy až s podivem, že v posteli strávíme tolik času a výběru matrace věnujeme tak málo pozornosti. Přitom kvalitní české matrace zajistí, že se už navždy budete probouzet s úsměvem na tváři. Pokud si tedy s jejím výběrem nejste jisti, poraďte se.

Rozhodující je hlavně tvrdost matrace
Tvrdost matrace je nesmírně důležitá, do jisté míry totiž rozhoduje, zda se na ní skutečně dobře vyspíte. Obecně platí, že tuhost matrace byste měli uzpůsobit své tělesné hmotnosti. Jiná tuhost bude pohodlná osmdesátikilovému muži a jiná ženě, která váží o třicet kilogramů méně. Tvrdost matrace rozdělujeme podle stupnice tvrdosti matrací:

matrace

  • H1 (velmi měkká)
  • H2 (měkká)
  • H3 (středně tvrdá)
  • H4 (tvrdá)
  • H5 (velmi tvrdá)

Nepodceňujte ani výběr správného materiálu
Kvalitní matrace z polyuretanové pěny je vhodná spíše k občasnému přespání, neboť neposkytuje dostatečnou oporu pro bederní a krční páteř. Vylepšená hybridní pěna je vcelku prodyšná a dokáže spolehlivě odvádět teplo v létě a v zimě zase příjemně zahřát. Navíc vám vydrží řadu let. Posledním hitem ve světě matrací je ale tzv. studená pěna. Pokud bychom jí rozřízli, na průřezu bychom objevili miliony drobných bublinek, které se starají o cirkulaci vzduchu.