Bylinková zahrádka

Bývaly doby, kdy zahrada byla místem pro pěstování domácího ovoce a zeleniny, což byl pro některé aktivní odpočinek, ale pro jiné povinná otročina. Později se přešlo na anglické trávníky, cizokrajné dřeviny a zahrada, kterou nenavrhoval zahradní architekt, nebyla dostatečně „in“. Dnešní doba mi přijde poněkud uvolněnější a už se ozývají hlasy, které říkají, že na zahradě se máte hlavně cítit jako doma. Takže pokud Vás baví některý z výše zmíněných přístupů, je to jen Vaše věc a nikdo by Vám to neměl mít za zlé. Pokud ale hledáte jinou cestu, zkuste se nechat inspirovat bylinkami.

Osobně nemám moc ráda kvetoucí rostliny. Jsou krásné, když kvetou, ale bez květu jim něco chybí. A pokud nestíháte stříhat odkvetlé květy, je zahrádka vlastně ošklivá. „Nekvetoucí“ rostliny (protože kvetou všechny, jen ne všechny velkými květy v zářivých barvách) prostě nekvetou, neodkvétají, nevadnou. Maximálně Vám jako vše uschnou. A pokud se zaměříte na léčivé bylinky, udělají Vám ještě velkou službu.

V našem pásmu se daří například těmto léčivkám:
Máta peprná má široké použití ať už jako léčivá bylinka (čaj je dobrý na trávení, proti nadýmání a ke zmírnění bolesti) nebo prostě jen k ozvláštnění  nápojů (stačí trocha vody s mátovými lístky a citronem).

Meduňka lékařská se používá proti nadýmání a pro celkové zklidnění organismu. Čaj z meduňky je výborný na noc.

Šalvěj lékařská je zajímavá svými protáhlými šedozelenými listy. Pozor, potřebuje však teplejší stanoviště. Má protizánětlivý účinek, používá se často jako kloktadlo (při angíně, zánětech dutiny ústní apod.).

Máte-li na zahradě dostatek místa, krásným stromem je lípa a její květy vám pomohou při různých projevech nachlazení. Podporuje pocení a snižuje dráždivost ke kašli.

Méně okrasné, ale užitečné jsou například:
Jitrocel kopinatý – ten asi většina lidí v trávníku neocení, ale jeho listy mají hojivý účinek.Čaj nebo sirup z jitrocele se užívají proti kašli.
Netrpíte-li alergií na tuto rostlinu, jsou prospěšné i keře bezu černého.  Čaj z květu je dobrý při nachlazení a na zimu lze usušit nebo uchovat v podobě medu.

Kopřivu si do okrasné zahrádky taky nedáme, ale listy obsahují vitamin C a spoustu minerálních látek. Mají protirevmatické a protizánětlivé účinky.
Existuje jistě spousta dalších bylinek, které zkrášlí Vaši zahradu a pomohou Vám při zdravotních problémech nebo v kuchyni. Stačí se jen rozhlédnout!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup