Vítkovická ocel z Brazílie?

Je možné, že po tom, co firma Vítkovice Steel měla zavřenou ocelárnu, musí se spoléhat na zahraniční dodavatele bram? Je tak. První ocelový plát určený k dalšímu válcování přivezli z Brazílie.


Drahá doprava?

Lodní doprava z Brazílie při současných cenách je téměř srovnatelná s dopravou z Ukrajiny, tedy se vyplatí dovážet ocelové pláty z obou destinací. Tím firma dosáhne možnosti si vybírat to lepší a zvýší také snahu dodavatelů o opravdu kvalitní produkty. Jde s největší pravděpodobností samozřejmě o strategii firmy.
Do nedávné chvíle však firma odebírala pláty nejčastěji z evropských destinací, hlavně právě z Ukrajiny. Dodávky ale nebyly nejspolehlivější, protože občas několik měsíců nepřišlo vůbec nic. Kvalita se střídala. Pravděpodobně se jedná o proměnlivost kvality právě v rámci situace na Ukrajině, kdy podniky v místě mají problémy si udržet zaměstnance.

Proč se do Vítkovic dováží?

Vítkovice Steel se staly závislými na dovozu ocelových kvádrů ovšem až po tom, co firma musela zrušit vlastní provoz ocelárny. Firma totiž nedostala integrované povolení na tento provoz.


Zhoršení ekonomické situace firmy? V žádném případě!

V každém případě předseda představenstva nedávno uvedl, že ekonomika celé firmy se po uzavření vlastního chodu ocelárny zlepšila. Většině zaměstnancům, kteří o to měli zájem, se podařilo najít novou práci na nových pozicích. Dokonce společnost v tuto chvíli hledá i další nové zaměstnance. Není to obrovské číslo, ale je to pozitivní stav pro tuto firmu. Předseda představenstva také uvedl, že hlavně shání jeřábníky a paliče. V tuto chvíli zaměstnává společnost kolem tisícovky zaměstnanců.


Může pomoci vláda?

Existují názory, že vláda naší republiky by měla pro takovou firmu udělat víc. Ovšem je problém v tom, že různé strany mají různé názory a tak se nemohou dohodnout na jednotném postupu. Je potřeba podpořit uplatnit evropské obranné mechanismy. Jednoznačně pozici Vítkovice Steel také ohrožuje status tržní ekonomiky pro Čínu, i když to tedy není to nejdůležitější.