Prázdné hotely v Řecku

Řecký cestovní ruch je dvaceti pěti procenty hrubého domácího produktu Řecka. Tedy je tvořen právě návštěvníky ze světa. Uprchlická krize, brexit a také pokus o převrat v Turecku, z toho nic nepřispívá právě k rozvoji turismu. Naopak, to všechno způsobilo obrovskou nejistotu.
A to právě proto, že jeden z hlavních zdrojů příjmů Řecka pomalu vysychá. Kvůli všem těm uvedeným krizím většina odhadů říká, že krize Řecku hrozí. Některé agentury však uvádějí, že by naopak z těchto situací mohlo Řecko ještě vytěžit.


Nárůst počtu turistů v roce 2016?

Na počátku letošního roku vypadaly prognózy pro Řecko po dlouhých krizích dobře. Dokonce byl odhadován nárůst počtu turistů o patnáct procent. Všechny tyto odhady však musely být upraveny a to právě na stejná čísla jako se pohybovala na počátku letošního roku. Jediné, co je ještě naději pro Řecko, jsou tak zvané last minute zájezdy, které zachránily i předchozí rok.
Turisté se obávají hlavně ostrovů v Egejském moři, kde na podzim předchozího roku přijíždělo na nafukovacích člunech několik tisícovek lidí a mnoho z nich se nakonec i utopilo. To právě nezlepšilo vyhlídky ani realitu turistických příjezdů v letošním roce.


Pokus o puč v Turecku

Dalším faktorem, který snížil počet příjezdu turistů byl právě pokus o převrat v Turecku. Po této události totiž opět výrazně klesl počet tureckých turistů, kteří jsou právě důležitým zdrojem řeckých příjmů. Rezervace výletů turistů z Evropy z Kosu na turecké pobřeží jsou také ty tam. V tuto chvíli je jasné, že se tma nikdo neodváží.


Řecko versus Egypt a Turecko

Je jasné, že se může říct, že Řecko získalo nové klienty právě díky tomu, že většina lidí se obává momentálně cestovat do Turecka nebo Egypta a to právě díky narůstající hrozbě terorismu.

Brexit

Rozhodnutí Británie opustit Evropskou Unii zatím na řeckou turistiku ještě nemělo vliv, protože většina rezervací na dovolené v Řecku byla uzavřena ještě před britským referendem. Místní podnikatelé se obávají, že Britové právě kvůli poklesu kurzu libry nebudou tolik na dovolených utrácet.