I v Čechách máme své pouště


Naše země je lákavým turistickým cílem nejen pro množství historických pamětihodností, ale i pro velmi rozmanitý krajinný ráz. Naleznete tu kromě moře snad všechny přírodní úkazy. Dokonce i malé pouště nebo alespoň písečné přesypy.

těžba písku

České pouště

Krajinu českých pouští bychom s trochou nadsázky mohli označit horní tok řeky Lužnice na Třeboňsku. Kdo z vás to tu nezná a nikdy tuto oblast nenavštívil, může se domnívat, že si z něj utahujeme, a že je to jen nějaký aprílový žertík – kde by se v Čechách vzala poušť, a zvláště pak v krajině rybníků, která je natolik zavodněná, že tu tamní vlhkost vzduchu vytváří velmi příjemné klima. Abychom mohli správně posoudit tamní krajinný ráz, musíme se přenést do Suchdola nad Lužnicí a putovat po proudu řeky až k soutoku s Nežárkou.

pískový lom

V okolí Suchdola se již desítky let těží křemičitý písek. Po těžbě jsou tu viditelné pozůstatky v podobě zatopených jezer, kterým se tu lidově přezdívá „Suchdolské pískovny“. Je to jedna z nejzajímavějších jihočeských rekreačních oblastí, co se týče přírodního koupání. Na Suchdolské pískovny pak navazují i Veselské pískovny u Veselí nad Lužnicí a chcete-li si ověřit, jak je to s tím pískem na dně řeky, stačí usednout do kánoe a splout si Lužnici ze Suchdola alespoň na Majdalenu, k Rozvodí a dále po Staré řece, kde se vám budou chodidla bořit do jemného písečku doslova na každém kroku.

Písečné přesypy – s typickou pouštní vegetací a mnoha druhy hmyzu i ptactva se tu můžete setkat zejména u dvou chráněných přírodních výtvorů, které známe pod názvy „Kozí vršek“ a „Slepičí vršek“. Objevíte je nedaleko řeky Lužnice ve velmi romantické krajině rozsáhlých luk s borovými lesy v pozadí a budete-li mít štěstí na slunečné počasí, jistě vás upoutá nejen překrásný ráz tamního prostředí, ale i velmi svérázná vůně borovic, mísící se s odrazem Slunce v písečných dunách a travnatých trsech, jež jsou domovem pro mnoho chráněných druhů živočichů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup