Když sportování nebolí

Snad nejrozšířenějším koníčkem mezi lidmi bez rozdílu věku, barvy pleti, povolání je sportování. Většina dnešních lidí se dnes věnuje rekreačně alespoň jednomu sportovnímu odvětví. Hodně z nás se snaží sportovní zátěž střídat a posilovat tak celé svoje tělo.

Výhody sportování:
•        cítíme se v kondici a lépe vypadáme,
•        můžeme občas v jídle více zhřešit – vždyť to přece tzn. vyběháme,
•        poznáváme nové lidi, kamarády na celý život se stejným zájmem,
•        vyplavuje se nám hormon štěstí – sport nám pomáhá se uvolnit od každodenního stresu a napětí.

A co negativa?
Přemýšlíme i nad nějakými zápory a negativy sportování. Někdo by mohl namítnout, že sport nám může přivodit zranění. V tomto případě se ale už většinou nejednou o koníček. Sportem k úrazu se dostaneme, když už se přemáháme, jdeme přes počínající bolest, kterou nám tělo naznačuje, že děláme něco, s čím tělo nesouhlasí.

Další by mohl říci, že sportem ztrácíme čas dělat něco jiného. Na to se dá ale snad jen odpovědět: „A sbíráním známek, rybařením, čtením čas neztrácíme?“ Když to vezmeme do detailu, tak každou činností, kterou vykonáváme právě teď, ztrácíme čas dělat něco jiného. Ale tak to prostě je, člověk není stroj, který by zvládl více paralelních činností. Musí zvážit, co ho baví nebo musí dělat, provést rozhodování, volbu své činnosti.

Obvykle se očekává, že naše koníčky nás baví, proto je většinou děláme, je to primární motivace. Tedy pak nemůže nastat pocit, že jsme náš čas promarnili. A to ani v případě, že výsledný běh nebyl tak rychlý, jak bychom si představovali. Nebo jsme se dneska nenaučili celou taneční choreografii, i když jsme se snažili.

Závěr
Čekáte nějaké doporučení, jakému sportu se věnovat? Na tuto otázku neexistuje odpověď. Jsou sice nějaké módní vlny, například v České republice je na vzestupu běhání. Ale každý z nás je jiný, individuální osobnost. Co baví jednoho, ještě neznamená, že bude bavit i druhého. A pokud vás nic nenapadá a netáhne, pravděpodobně sportování není váš koníček. Nenuťte se do něho a jděte si raději přečíst dobrou knížku k šálku kávy.