Malta nabízí nádhernou podívanou plnou slunce

Dovolená tam, kde končí Itálie a začíná Orient? I tak by se možná dala pojmenovat Malta, místo, kde si užijete báječných pláží i historie, která se začala psát už v době před příchodem udatných fénických námořníků. Kdo by odolal, když se řekne dovolená na Maltě? Snad jen si vybrat lokalitu, protože jich bude hned několik. Dáte přednost tiché Mdině nebo si vyrazíte prohlédnout zeleň na ostrov Gozo? Cestování po Maltě nabízí i věčně živou historii ve Valletě a také pláže, nad kterými vlaje pomyslná modrá vlajka.

malta

Půl milionu obyvatel, britský a italský vliv

Pokud si myslíte, že nejzajímavějším ostrovem ve Středozemním moři je Sardinie nebo Kréta, je to věc názoru. Nechat si ujít dovolenou na Maltě by ale určitě byla škoda, už jen proto, že se zde prolíná pestrá směsice vlivů. Byzantský a normanský, aragonský a italský, ale také britský – a v neposlední řadě tu velkou stopu zanechali stateční Johanité, kteří bránili ostrov proti mohutné (a ve finále neúspěšné) osmanské expanzi. Malta určitě není jen Valletta, i když hlavní město je výstavní skříní ostrovního státu, jenž se svými 316 kilometry čtverečními patří na mapě světa k trpaslíkům. Ale pozor, zdání klame!

přístav

Většina Malťanů mluví italsky, ale britská stopa je nezapomenutelná, nezávislost na Velké Británii se totiž píše teprve od poloviny šedesátých let minulého století. Historie je tu věčně živá, jak poznáte i z megalitických chrámů v Mnajdře a dalších oblastech, milovníci sakrální architektury by si neměli nechat ujít katedrálu svatého Pavla přímo ve Vallettě. Sliema a Birkirkara nabídnou hodně především mladším ročníkům, jimž není cizí noční život. Zapomínat ale nesmíme na to, že Maltu tvoří vlastně ostrovy dva – a severní Gozo, s rozlohou 67 kilometrů čtverečních, je po celý rok krásně zeleným místem plným pohody a tance.