Některé hudební nástroje jsou tu s námi od počátku lidstva

Hudební nástroje doprovázejí člověka od nepaměti. Svědčí o tom především archeologické nálezy a také záznamy ve starověkých knihách. Pokud bychom se chtěli dopátrat toho, jaký hudební nástroj patří k těm nejstarším, pak bychom zjistili, že to byly bicí. Různé bubny a bubínky sloužily lidem v dávných dobách při různých rituálech anebo jim možná pomáhaly při lovu zvěře.

  • Na bicí nástroje se hraje několika různými způsoby:
  • údery do nástroje
  • třesení samotným nástrojem
  • škrábání na nástroj

bicí nástroje

Jedním z těch nenápadných, ale velice zajímavých bicích nástrojů, je triangl. Jeho vznik se datuje do období po první světové válce. Je velice oblíbený především u dětí. To ale neznamená, že by byl málo významný. Své zastoupení má i v České filharmonii.

Kvalitní mixpult je pro zvukaře nezbytností

Nepostradatelnou pomůckou každého zvukaře je kvalitní mixpult, který má za úkol pomoci vyladit každý jednotlivý hlas i nástroj. Je tedy nezbytným vybavením zvukaře na koncertu, ve studiu i ve zkušebnách.

  • Vybírat můžete například podle přidaných funkcí.
  • Některé mixpulty například disponují zesilovačem.
  • Mezi zajímavé a žádané efekty patří ekvalizér, který dokáže vytvořit reverb.

Pokud je zapotřebí nazvučení větší kapely, pak se doporučuje pořízení koncertního mixpultu s více kanály. Otázkou také je, zda zvolit digitální nebo analogový mixpult. Nejoblíbenějším stále zůstává klasický analogový mixpult, který používají i špičkoví zvukaři. Za nevýhodu se může považovat větší rozměr a hmotnost. Logicky mají analogové mixpulty také méně funkcí nežli digitální verze.

mixpult

Klarinet se uplatní v každém hudebním stylu

Snad žádný hudební žánr by se neobešel bez jednoho hudebního nástroje, který má celou řadu podob. Tím hudebním nástrojem je klarinet. Klarinet nachází široké využití jak v sólové, tak i komorní hudbě. Je součástí folkových skupin, dechových i symfonických orchestrů a dal také vzniknout dalším hudebním nástrojům. Vyvinul se z něho například saxofon. Více o klarinetech se dozvíte zde https://www.melodyshop.cz/klarinety-2/.