Svítilny nabíjecí pomalu vytlačují z prodeje tužkové baterie

Poprvé se kapesní svítilna objevila na veřejnosti v první polovině dvacátého století, Byl to na svou dobu převratný vynález, dnes bychom jej mohli nazvat primitivním a „předpotopním“ výtvorem, ale jisté je, že tímto započal vývoj segmentu osvětlovací techniky, který dnes zažívá obrovský boom.

LED diodová svítilna

Monočlánky do kapesních svítilen přestávají mít smysl

Dávno pryč je však doba, kdy jsme si svítili kapesními baterkami na ploché baterie nebo na tlusté monočlánky. Drobné žárovičky posvítily do vzdálenosti sotva pěti metrů a akumulátor v nich vydržel jen na několik hodin svícení. Současné technologie polovodičových LED diod zasáhly i do oblasti ručních a čelových svítilen a jejich výkon je skutečně obdivuhodný.
přední část svítilny

Jednou z možností, jak napájet tyto zdroje umělého světla, jsou mikrotužkové a tužkové baterie označené jako AA nebo AAA. Tento způsob je však ekonomicky nerentabilní, bateriové články se postupně vybíjí i ve vypnutém stavu a zanedbatelná není ani jejich cena. Nevýhodou je také, zvláště u čelovek nebo cyklistických předních světel, jejich nadměrná velikost a hmotnost.

Nabíjecí články Li-ion

Chcete-li si ušetřit zbytečné starosti a přestat utrácet za náhradní baterie, sáhněte po nabíjecích Li-ion článcích do svítilen nabíjecích. Kapacitně své předchůdce převyšují, ale především je jejich používání velmi snadné. Proces nabíjení zvládne i malé dítě, Li-ion nemá žádný paměťový efekt, jako nabíjecí baterie Ni-Cd nebo v menší míře Ni-Mh, stačí jen do koncovky zasunout kabel micro USB a propojit jej s USB konektorem v notebooku nebo s nabíječkou do sítě 230 V.

Tyto akumulátory jsou prakticky bezúdržbové a dnes napájí většinu elektronických zařízení, jako jsou MP3 přehrávače, mobilní telefony, digitální hodiny a budíky, kamery, reproduktory atd. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu svícení je závislost na nabíjecím režimu, což může být problematické zejména při vícedenním outdoorovém treku, nebo v situacích, kdy nelze využít žádný dostupný nabíjecí zdroj. Pro tyto účely se vyplatí mít alespoň jednu čelovou svítilnu na tužkové baterie v záloze.