Úspěšní manažeři se učí NLP

V posledních dvou letech se čím dál více českých firem rozhodlo investovat do svého managementu a pomoci jim ovládnout pokročilé dovednosti v leadershipu. A tak se čím dál častěji začíná ve vedení firem skloňovat výraz „nlp“. V dnešním článku si proto řekneme, o co jde, a jak vy a vaše firma můžete díky NLP vyrůst.

Nová doba si žádá nový přístup

Výzev v leadershipu rok od roku přibývá – jak si udržet zaměstnance a zabránit jejich přetažení jinam, jak pracovníky vést skrze pozitivní leadership a nikoliv represe, nebo jak zvyšovat efektivitu práce a spokojenost, která se projevuje do angažovanosti lidí.

O čem je přesně NLP a proč se o něj zajímat?

Od 70. let minulého století začala v USA v Santa Cruz na univerzitě vnikat vysoce efektivní metoda práce s lidmi, která se souhrnně označuje jako NLP. Tato metoda byla zdokonalována a rozvíjena k dnešku už téměř 50 let. Z jejich benefitů těží lidé jako např. známý filantrop a podnikatelský mozek v IT Bill Gates, nebo americký life coach a poradce amerických prezidentů a dvou královských rodin Tony Robbins.
Čím, že je NLP tak oslovilo, že se ti nejlepší ve svých oborech rozhodli NLP učit?
Celý koncept neurolingvistického programování, jak se jinak nlp nazývá, je založen na třech prvcích:

  1. NEURO souvisí s fungováním našeho mozku a zpracováváním vstupních informací skrze naše smysly do jednotlivých mozkových center.
  2. LINGVISTIKA vypovídá o našem jazykovém pojmenovávání toho, co máme uloženo za obrazy a představy věcí, lidí a skutečností, se kterými jsme se setkali. My sami dáváme věcem určitý význam – a podle toho se k tomu i chováme. Proto změníme-li význam k něčemu, změní se pro nás (subjektivně) i dané věci ve své podstatě.
  3. PROGRAMOVÁNÍ určuje způsob, jak vnikají naše vzorce chovaní. Proč děláme to, co děláme. Proč se zachováme určitým způsobem. A hlavně – jak změnit limitující nebo destruktivní vzorce našeho vlastního chování (nebo chování jiných). A o tom NLP zejména je.

Ve světě úspěšných tak platí jednoduchá rovnice:

ÚSPĚCH = Dlouhodobě soustředěná akce + Vhodná strategie – Interference.

A právě to třetí (interference) může být o tom, že my sami si dáváme překážky do cesty – např. opadne naše motivace, ztratíme svůj focus, znásobí se vnitřní pochybnosti a nejistoty, nebo začneme dělat podvědomě činnosti, které nás od úspěchu zpomalují anebo zcela odrazují.

Sami si určitě vzpomenete na situace, kdy jste o něčem pochybovali. Kdy jste prokrastinovali místo toho, abyste plnili v maximální výkonnosti a zapálení stanovené cíle.

Dobrá zpráva – a přesně s tím vám NLP pomůže. Učiní z vás výkonnější „mašinu“ na výsledky, vaše mysl bude soustředěnější, disciplinovanější, a vy produktivnější.
Proto je rozumné přemýšlet nad absolvováním NLP kurzu nebo NLP výcviku.

kurzy NLP

Jak NLP souvisí s prací s lidmi?

Metodika je postavená na principu „poznání mapy světa druhého“. Znamená to, že každý z nás máme a nosíme ve své hlavě své „interní“ mapy světa, protože každý máme jinou historii, přišli jsme do styku s trochu jinými informacemi, a tak nikdo z nás není stejný.

V NLP se učíte, jak lépe chápat druhé lidi (a tedy mapy světa druhých). Díky pochopení můžete lépe komunikovat. Lépe vést. Lépe řídit. A taky správně motivovat své pracovníky či zaměstnance.

NLP si proto oblíbili kouči, terapeuti, psychologové a celá řada poradců a mentorů a učitelů proto, aby dokázali lépe pracovat se svými klienty a dosahovali lepších výsledků a chtěných změn.

Protože je to vědecky postavená metoda pocházejícího z univerzitního prostředí, která se rozvíjela několik desítek let a obsahuje k dnešku desítky precizních technik zmodelovaných z psychoterapie, Gestalt terapie, hypnoterapie a rodinné terapie, tedy z těch nejnáročnějších humanitních disciplín, lze kvalitní výcvik NLP doporučit každému, kdo stojí o zvýšení osobní výkonnosti a spokojenosti (praktikanti vždy pracují a trénují na sobě a tím tak „odstraňují“ své vnitřní a mentální bloky), tak těm, kdo chtějí těchto pokročilých vědeckých postupů využít pro špičkovou práci a vedení druhých, aby i oni mohli dosáhnout znatelně lepších výsledků.

Kde se NLP učí? Jak se ho naučit?

Prvně chceme varovat před tím učit se NLP z internetu nebo z knížek, protože většina lidí pak nejenomže nepochopí skutečné principy, jak techniky pracují a fungují, ale naučí se je špatně a mohou mít dokonce kontraproduktivní efekt.

Proto se NLP vždy od svého vzniku nejlépe lidé učí na specializovaných odborných NLP výcvicích a kurzech. V České republice je pořádá Coaching University Radka Karbana, která se této oblasti věnuje řadu let a stojí za ní oficiální a mezinárodně certifikovaný NLP Trainer a New Code NLP Trainer Radek Karban, který je certifikován samotným zakladatelem NLP a má za sebou více jak dekádu praktických zkušeností při práci s desítkami tisíc lidí skrze živé akce, ve kterých NLP využívá k posunu lidí.

Pokud skutečně chcete růst a patřit mezi elitu v leadershipu, je pro vás NLP skvělou volbou. Však NLP využívají i slavné osobnosti ze sportu i byznysu, jako Tiger Woods, Tony Robbins, J. K. Rowlingová, Jim Carrey, Andre Agassi nebo i zmíněný B. Gates.

Otevřete dveře k novému potenciálusvého vedení a začněte žasnout nad výsledky, které začnete vidět kolem sebe i cítit sami na sobě v každém dni.