Zakončení letní sezóny a ukázky dávných řemesel v tvrzi Stříbrná hora


Již 17. září u příležitosti zakončení léta v tvrzi Stříbrná hora – unikátní turistické atrakci Dolního Slezska, se bude konat speciální akce, která Vám dovolí přenést se v čase a poznat historii řemesel. Cesta do tvrze od hranic Vám zabere zhruba 30 minut, takže stojí za to se podívat, co se tam děje.

evropská unie

Tvrz Stříbrná hora

V malém městě Stříbrná hora, na vrcholu Strážní hory se nachází obrovská stavba, kterou nechal postavit pruský krále Fridrich II Veliký. Postavený v letech 1765 – 1777 vojenský objekt je unikátní svou historií, polohou, tvarem a připravenou turistickou nabídkou. Každý den jej můžete shlédnout s průvodcem.
Průvodce v historických uniformách vás zavede do historie tvrze Stříbrná hora a seznámí s pravidly pro fungování armády v XVIII století. A jeho vyprávění a vyjímečná atmosféra tohoto místa ve Vás vyvolá pocit, jakoby jste se přenesli v čase.

Během prohlídky je prezentováno pevnostní dělostřelectvo, trasa vede přez podzemní kasematy a chodby staré více než 200 let. V průběhu prohlídky těchto kasemat a chodeb objevíte různé aspekty života v tvrzi a poznáte jejich funkci a účel. Dozvíte se jak vypadala vojenská izba a také kde byl chov zvířat a jakou ještě funkci plnily kasematy odolné proti bombám.

Prohlídku končíme výstupem na vyhlídku v korunách Donjonu, z kterého uvidíte překrásné, rozlehlé panorama Sudet.

dělostřelecto

Zakončení léta v tvrzi – ukázky dávného řemesla

V tomto vyjímečným místě jsou organizovány pravidelné venkovní akce:
historické rekonstrukce, slavnosti a události, které přenášejí návštěvníky v čase 17. září je plánováno otevření dočasné výstavy týkající se dávných řemesel. Komě toho od 11 – 17 hodin uvidíte ukázky dávných řemesel a budou pořádány workshopy. S mnohými z nich se dnes už nesetkáte.

Během akce se budete moci vcítit do role řemeslníků a zkusit svoje síly při výrobě svého nádobí, tkaní pásku nebo krajky, upečení chlebové placky, kování vlastního výkovku, nebo výroby ručního papíru.

Připravené jsou také atrakce pro nejmenší – samozřejmě v podobě dávných her a disciplín např. lukostřelba, hod podkovou. A jako hudební lahůdka – vystoupení hudebních kapel. Jde o venkovní akci uvniř historických pevnostních zdí.
Veškeré atrakce dostupné pro návštěvníky s platnou vstupenkou.
Výstava je předzvěstí plánované nové prohlídkové trasy s názvem “jak byla před 250 lety vybudována tvrz Stříbrná hora, druhá největší horská tvrz v Evropě”. Otevření nové expozice již v květnu 2024.

vojáci

V současné době probíhá v rámci projektu mnoho rekonstrukčních prací, mimo jiné rekonstrukce fortifikačních mostů. Jeden z dřevěných padacích mostů, který můžete vidět z koruny Donjonu, lze považovat za nejvyšší a největší ze všech fortifikačních mostů v Evropě. Dále vzniká nová expozice, vyplněná maketami, diorámy a mnoha multimédií, která návštěvníkům přiblíží, jak vznikala tato impozantní stavba.

Na esplanádě vznikne mimo jiné park historických strojů a repliky zařízení používaných ke stavbě tvrze.
To vše uvidíte už příští rok! A prozatím tvrz zve na zajímavé události. Čeká vás celý den dobré zábavy.

Jestliže plánujete aktivní den, naplánujte 17. září v tvrzi Stříbrná hora.

Více informací zde: https://forty.pl/

Projekt spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu česko-polské spolupráce.