5 tipů pro výběr konferenčního stolku: Nejde jen o vzhled a materiál

Při zařizování obývacího pokoje většinou řešíme hlavně sedačku. Naopak výběr konferenčního stolku máme tendenci podceňovat, což je velká škoda. Jde totiž o velmi zajímavý, a hlavně praktický kousek nábytku, který může celou místnost pozvednout na vyšší úroveň. Na co tedy během nákupu myslet?

1. Výška a celkové rozměry

Podle bytových designérů by měl mít konferenční stolek takovou výšku, abyste na něj pohodlně dosáhli ze sedačky – to odpovídá zhruba 40 až 50 cm. Šířku plochy pak vybírejte podle velikosti obývacího pokoje i samotné sedací soupravy. Minimálně by měla odpovídat třetině sedačky a maximálně její polovině. Díky tomu budete mít dokonalé pohodlí.

2. Barva a design

V současné době jsou oblíbené jak neutrální tóny, tak metalické odstíny v glamour stylu. Záleží tedy jen na vás, jestli preferujete nadčasový design nebo raději zlatou a stříbrnou extravaganci. Takový trendy kousek ale bude nutné nejpozději během několika let vyměnit.

Zároveň byste samozřejmě měli stolek sladit s celým prostorem. Se světlými pohovkami tedy bude krásně kontrastovat tmavý stolek a naopak. Pokud ale potřebujete obývací pokoj opticky zvětšit, volte i tak stolek v bílé, béžové nebo světle šedé barvě.

obývací pokoj

Největším trendem poslední doby jsou dvojité konferenční stolky, které seženete v hranatých i kulatých variantách. Vypadají velmi efektně, ale přitom nepůsobí rušivě a jsou vhodné do obývacích pokojů různých velikostí i stylů. Oproti tomu výrazné modely s rukami, obličeji a dalšími lidskými prvky jsou nyní na ústupu. Pořídit si je ale samozřejmě můžete. Jen počítejte s tím, že se stanou dominantou místnosti.

3. Použité materiály

Úplným základem je přírodní dřevo, nejlépe kvalitní masiv. Konferenční stolek z tohoto materiálu vynikne hlavně v klasických interiérech, nabízí spoustu variant a také dlouhou životnost. Moderněji dřevo působí v odlehčené verzi se sklem.

Dále se nabízejí futuristickéskleněné varianty s kovovými nohami a cenově dostupné laminátové a PVC stolky. Do studentských a přechodných bytů jsou poslední jmenované varianty naprosto dostačující. Pro dlouhodobé bydlení je naopak nedoporučujeme.

4. Kulatý, nebo hranatý tvar?

Oblé tvary vypadají jemněji, obývací pokoj příjemně zútulní, a navíc šetří místo. Obdélníkové konferenční stolky ale zase nabízejí větší odkládací prostor. Bez problému se na ně vejdou jak šálky s kávou nebo skleničky vína, tak i knihy, časopisy a tácky s drobným občerstvením. Čtvercové stolky se pro změnu hodí do malých obývacích pokojů.

5. Pro každodenní či občasné použití

Než budete vybírat konkrétní materiál, promyslete si, jak často plánujete konferenční stolek používat. Velmi odolný a nenáročný na údržbu je například dřevěný masiv, jen musí být ošetřený bezbarvým lakem. Naopak lesklé povrchy nebo sklo vyžadují pravidelnou péči. A pokud na ně cokoliv pokládáte, brzy se mohou ušpinit a poškrábat.