Bodové osvětlení LED halogeny je ekonomicky výhodné

Podhledové osvětlení má zelenou

Rekonstrukce staršího domu nebo bytového jádra v panelových či zděných domech se dnes opírá o celou řadu stavebních materiálů, které před několika desítkami let nebyly vůbec známé, natož dostupné. Jako jeden z příkladů můžeme jmenovat sádrokarton. Pamětníci si jistě dovedou vybavit dobu, kdy v klasickém „paneláku“ stereotypní pobyt v koupelně a na toaletě provázel pohled na umakartové jádro. Dnes je takový byt spíše raritou, příčky z přesných tvárnic a sádrokartonové podhledy navýšily životní standard v bytech doslova do jiné dimenze a spolu s nimi i moderní osvětlovací technika.
osvětlení obytné místnosti
A právě v koupelnách a v kuchyních se nejčastěji setkáváme s bodovými výklopnými nebo pevnými reflektory, které působí nenápadně a přitom vkusně a elegantně. Modernizace bytových jader se rozjela do značných obrátek od poloviny devadesátých let, její součástí byly halogenové reflektorové žárovky s paticemi GU10 a GU5.3. Na svou dobu skutečně převratný výrobek, co obytný interiér měnil k nepoznání. Brzy však vyplouvaly na povrch nedostatky samotné výrobní technologie – příliš vysoká spotřeba elektřiny, přehřívání žárovek a jednotný barevný odstín vyzařovaného světla.

Zkuste to s LED reflektory

Neduhy halogenového osvětlení nemusíte řešit výměnou celého světelného zdroje, bouráním příček, zásahem do stropní konstrukce anebo dispoziční změnou uvnitř místnosti. Stačí vyměnit staré halogenové žárovky za nové LED halogeny.
stropní svítidla v kanceláři
Menší spotřeba – ušetříte za energii poměrně výrazně, což je při dnešních cenách za kilowatthodinu nezanedbatelná položka. Například 50 W žárovku vyměníte za LED reflektor o příkonu 4,5 W a stačí docela obyčejné kupecké počty, abyste zjistili, že u dvaceti rozsvícených bodovek na dobu čtyř hodin denně ušetříte za měsíc zhruba 550 korun.
Delší doba provozu – halogenové žárovky vykazovaly průměrnou životnost 2 tisíce hodin. Výrobky postavené na technologii LED vydrží svítit minimálně desetkrát déle. Znamená to za tu dobu ušetřit za deset výměn vysloužilých halogenek, což už je při větším počtu bodových svítidel v domácnosti docela slušná suma.