Levná a ekologická menstruace

Moderní hygienické pomůcky jsou ve velké většině velice zatěžující pro životní prostředí. Odpad vzniká nejen při jejich výrobě, ale také mají dlouhý poločas rozpadu. Takovým „nezničitelným“ produktům patří i dámské menstruační vložky. Asi by bylo tedy načase uvažovat o tom, že by se mohly ženy obejít bez těchto pomůcek a založit tak nový trend, kterým je menstruace bez vložek.

balení vložek

 • V první chvíli vás možná napadne, že je to naprostý nesmysl, ale je to zcela reálné.
 • Existuje totiž celá řada alternativních možností.

Dalším důvodem, proč se tradičních vložek zbavit, je jejich vliv na zdraví. Jemné chloupky umělého hedvábí (rayon) se mohou dostat do pochvy a způsobit zánět. Výhrou nejsou ani produkty ze 100% bavlny. Bavlníkové plantáže jsou ošetřovány chemikáliemi, které mohou způsobovat zdravotní potíže. Nejnebezpečnějšími jsou pesticidy. A tak bychom mohli pokračovat přes bělidla a další škodlivé látky.

Jak tedy docílit toho, aby byla žena ve svých dnech v bezpečí?

Řešením je ekologická menstruace. Převratným vynálezem je bezesporu menstruační kalíšek. Chce to z počátku trochu cviku a máte po starostech s vložkami. Pokud se o něj budete dobře starat, vydrží i několik let. Výrobci ho nabízejí ve dvou velikostech.

mentruační kalíšek

 • Výhrou mohou být také menstruační houbičky.

Tato menstruační pomůcka je skutečnou mořskou houbou. Má tedy i celou řadu dalších pozitivních přínos. Kromě spolehlivosti je zdraví přímo prospěšná svým obsahem minerálů, které hojí, regenerují a pečují o sliznici. Zavádí se jednoduše jako klasický tampón.

 • Docela zajímavou představou může být menstruace bez jakýchkoliv pomůcek.
 • Pokud vytrénujete pánevní dno a naučíte se znát své tělo, můžete najet na tzv. punkovou menstruaci.
  • Ta je založena na zadržování menstruační krve do chvíle, než vám situace umožní ji vypustit.
  • Spornými menstruačními pomůckami jsou pratelné látkové vložky a menstruační kalhotky.
  • Je s nimi nejen docela dost práce, ale také ne každé ženě vyhovují z estetických důvodů.