Mýty ohledně motorového oleje

Stejně tak jako v životě v různých směrech a oblastech vznikají doslova bludy, tak je to rozhodně i v případě motorového oleje. Nikdo v podstatě ani neví, kde se vzaly, ale mnoho lidí je následuje a ještě šíří dál.

závodní motor

  • Častá výměna je jen vyhození peněz.

Když se podíváme jen pouhým okem, tak nemusíme být automechanici, abychom viděli rozdíly. Motor, kterému je poskytována pravidelná péče, nejen lépe jede, ale především jsou pod ochranou všechny jeho součásti. Doporučuje se výměna oleje po roce nebo po ujetých 15 000 km.

  • Vysoká hladina nevadí.

Každá nádobka, kam se lije olej má svoji měrku a na ní jsou rysky a ty nejsou stanoveny jen tak. Informují nás o množství. Pokud se nám zvedá hladina oleje, tak to znamená velký problém. Může nám sem totiž pronikat palivo, které bude mazací hmotu ředit a tím bude motor nedostatečně chráněn. Samozřejmě hrozí jeho poškození.

  • Dokud se nerozsvítí kontrolka, všechno je v pořádku.

Tak vždycky je dobře, když náhodou zapomeneme, že nám to něco připomene, ovšem pokud bude porucha na čidlu, těžko budeme očekávat upozornění. To se pak dostaví úplně jiným způsobem.

  • Různé oleje se nesmí míchat.

Je jedno zdali to budou oleje Total, Shell, Motul, Castrol nebo jiné značky. Především musí se jednat o motorové oleje a v tomto případě se jedná o značku. Důležité je dodržovat viskozitní nebo výkonnostní třídu, případně normy, které jsou stanoveny výrobcem.

  • Vždy se musí dodržovat stejná značka.

To je skutečně mýtus. Olej se může použít jakýkoliv, jen musí mít správné požadavky, které se dají snadno nalézt v manuálu vozu.

opravy

  • Motory s LPG vyžadují speciální olej.

Automobil s LPG není nic extra a rozhodně nemá vliv na výběr speciálního motorového oleje. Občas se to používá jako marketingový tah. Skutečně stačí běžný, doporučený olej.
To jen hrstička mýtů, které dokáže vyplodit lidský neodborný mozek. Možná si bude lepší nastudovat manuál, neboli příručku, kterou nedostáváme k automobilu jen tak. V těžkých chvílích je nám totiž schopna poskytnout ty nesprávnější údaje.