Patentové databáze dokážou přinést konkurenční výhodu! Používejte je!

Databáze pro speciální druhy dokumentů jsou takové, které zpřístupňují jiný druh dokumentů, nežli klasické články z časopisů. Obvykle se jedná o nějaká fakta, patenty, normy, databáze databází a další.
Jedny z nejdůležitějších databází jsou databáze pro patenty neboli patentové informační systémy a není se čemu divit. V současné doby mají informace nepředstavitelnou hodnotu a právě patenty jsou jedny z nejhodnotnějších informačních zdrojů. V některých případech totiž představují jedinou konkurenční výhodu ve světě byznysu.

web-3963945_1920-800x445

Není tak divu, že databáze pro patenty jsou budovány celosvětově. Tyto hodnotné informační zdroje jsou pak obvykle zpřístupňovány minimálně v základním režimu zdarma. Za pokročilé informační rozbory si pak velmi často budete muset připlatit.

Proč využívat patentové informační systémy

Jak již bylo zmíněno, patenty jsou velmi hodnotné informační zdroje a právě v těchto databázích se o patentech můžete dozvědět veškeré potřebné informace – autora, datum zapsání, princip fungování výrobku a mnoho dalšího. A co víc? Mnoho těchto informací je zpřístupňováno zdarma! Byla by tedy velká chyby těchto informací nevyužít!

computer-1245714_1920-1024x680

Pokud sami jste autorem nějakého výrobku, na který si přejete udělit patent, věřte, že se nejedná o nic složitého. Ovšem musíte myslet, že ne na všechno lze tento způsob ochrany udělit. Patentovány nemohou být odrůdy rostlin, rasy zvířata a vynálezy, které jsou v rozporu s veřejným pořádkem, lidskostí a dobrými mravy. Ostatní vynálezy pak lze snadno zaregistrovat prostřednictvím Úřad průmyslového vlastnictví České republiky. Zvažte také, zda vám stačí ochrana na území naší republiky, nebo si přejete celosvětovou.

Mezi nejznámější poskytovatele patentových databází patří Patentscope a Esp@cenet.