Středem vesmíru jsem já

Není vůbec nutné představovat, co to aplikace jsou nebo kde se nám tu vzaly. Všichni alespoň nějakou tu dobrou appku používáme. Některé slouží k odbourání nudy při dlouhé cestě vlakem nebo autem, některé zase změří trasu, délku, kolik, kdo ušel anebo například vám sestaví i váš vlastní jídelníček. Je toho spousta, a ještě více čeká na zpracování. Pro klid duše a svědomí se nyní budeme soustředit pouze na aplikace mobilní – opomeneme tedy význam slova aplikace, který zahrnuje i např. počítačové a jiné aplikace.
 iphone a aplikace
Docela nové odvětví, které je ale nejvíce dynamicky se rozvíjejícím v informačních technologiích, je právě vývoj a vytváření nejrůznějších aplikací – někdo tvoří pouze z nudy a jen tak, zadarmo, někteří se toho chopili poněkud ostřeji a stali se z nich profesionální vývojáři, kteří zasvětili svůj život spotřebiteli a jeho potřebě. A že lidé na aplikacích vůbec nešetří, to dokazují nejnovější studie. Většina aplikací stažených jsou ty zadarmo, to je pravda, je tu ale spousta těch, na které pokud chceme dosáhnout, musíme si řádně zaplatit. Sice poplatek to není nijak vysoký, v rámci sta korun, ale častokráte to není to jediné, co člověk zaplatí. To samé platí i pro ty zdarma, které v sobě navíc mají skoro nepostradatelný balíček reklam a nejrůznějších akcí. Platí to zejména pro placené „doplňky“ aplikace a tedy pokud jste náruživý hráč nějaké hry, máte možnost si za extra bonusy připlatit jen dalších pár desítek korun, no neberte to.
 dotek prstu
Aplikace se staly velký byznys a lidé si toho všímají a ví to. Ti, kteří nemají dar od boha a vztah ke klávesnici a programovacímu jazyku se tak trochu přiživují na slávě a kolem aplikací vzniká něco jako uzavřená byznysová bublina – někdo aplikace za úplatu recenzuje, tím pádem dává podnět spotřebiteli, který ji na základě takové recenze ozkouší nebo zavrhne. Pak tu máme samozřejmě nejrůznější informační weby, které poletují kolem aplikací a občas tam hodí nějaký ten „tip“.
 
Proto se k Novému roku z toho všeho nezblázněte a radši si přečtěte knihu, tam na vás aspoň na každé stránce nevykoukne reklama.