Vydejme se na školní výlet s dětmi do jižních Čech a na Vysočinu

Muzeum rekordů a kuriozit

Rekordní počiny a kuriózní výrobky a situace přitahují pozornost člověka již odnepaměti. Možná si sami dokážete vybavit situaci, kdy vás zaujala zmínka o mimořádném sportovním výkonu, o extrémních přírodních živlech a objektech. Atraktivita totiž spočívá na rozšiřování lidských možností a obzorů a jak známo, ty se nikdy nezastaví. Člověk chce neustále něco poznávat, objevovat a tvořit.
Právě tato fakta si uvědomují ti, co se kuriozitami zabývají v širším měřítku. Snad nejznámějším místem, kde se s těmito fenomény můžete setkat na našem území, je Pelhřimov a tamní muzeum rekordů a kuriozit. Ostatně, v celé střední Evropě je jediné.

zámek

Vynikající námět na téma „kam na školní výlet“. A co tu děti spatří? Obří vydlabanou dřevěnou lžíci, mamuta, jak vypadal ve skutečnosti, dva metry vysokou konvici na čaj, „drobnou kostičku“ na legendární hru Člověče nezlob se, jejíž hmotnost je „pouhých“ 164 kg, bundu ušitou na šestimetrového obra, nejmenší kolíčky na prádlo na světě, zajímavé výtvory ze zápalek, parní lokomotivu ze skla, trpasličí bicykl a spoustu dalších unikátů.

Třeboňsko a horní Lužnice

Pelhřimovsko je velmi zajímavou a působivou krajinou a jestliže se s dětmi vydáte do těchto končin, vřele vám doporučujeme namísto autobusu sednout na vlak. Vlaková trať totiž vede z historicky cenného města Tábor napříč tzv. Českou Kanadou, cestou budete míjet bájný Blaník a na zpáteční cestě se vyplatí dokončit objezdový vlakový okruh přes Horní Cerekev, Počátky, Žirovnici, Jindřichův Hradec do Veselí nad Lužnicí.

školní autobus

Jednodenní i vícedenní putování s dětmi je možné uzavřít pěším výletem podél tzv. Nadějské rybniční soustavy z Veselí nad Lužnicí do Třeboně. Vede tudy červená turistická značka a děti se tu seznámí s prací rybníkářů 16. století. Doba renesance na vás dýchne velmi zvláštní působivou atmosférou, zvláště za slunného dne v odpoledních hodinách, kdy se paprsky odráží na modravé hladině, a kde kromě rákosí tu zahlédnete volavky, čápy, racky, kachny a při troše štěstí i ledňáčka, kormorány, sokola stěhovavého, orla mořského, bažanta a tetřeva hlušce.