Významné léčebné účinky rostliny jménem Gotu kola


Gotu kola je poměrně nenápadná rostlinka, jejíž domovinou jsou horské močály jihovýchodní Asie (Srí Lanky, Indie, Laosu a Vietnamu), Číny a rovněž i Jihoafrické republiky a Austrálie. Je to pohledná popínavá trvalka s listy malých rozměrů v suchých oblastech a naopak širokých vějířovitě rozvětvených s dostatkem vláhy v mokřadech a bažinách.
Lidové léčitelství a medicínské směry Ájurvédy a Čínské medicíny ji využívá již několik tisíc let. Největší podíl má při léčení stařecké demence a senility, nervových poruch, depresí, epilepsie a některých jaterních chorob.

Gotu kola

Největší přínos má pro náš mozek

K rozšíření povědomí o této léčivce přispěly zkušenosti z léčení psychických problémů a povzbuzení mozkové činnosti. Lidé, kteří užívají Gotu kola pravidelně, vykazují lepší krátkodobou i dlouhodobou paměť, mentální soustředění, schopnost důkladně relaxovat a meditovat, soustředit se na jakoukoli činnost a snáze přijímat nové informace, např. při učení cizích jazyků, při studiu na středních nebo vysokých školách.

Rozšíření cév periferních částí těla

Významné účinky byly zaznamenány i při bolestech hlavy, křečových žilách, při regeneraci po úrazech, léčení stavů po infarktech a mozkových příhodách a rovněž při léčení vředových lézí, popálenin a řezných ran. Některé glykosidy (triperteny) příznivě ovlivňují tvoření kolagenních výstelek chrupavčitých částí kloubů a zároveň rozšiřují periferní cévy a zlepšují prokrvení nohou. Zajímavé výsledky prokázala také léčba erektilní dysfunkce a posílení sexuality (mužského libida).

mozekhttp://lekarske.slovniky.cz/pojem/demence 640px; height: 420px;“>

Podpora dlouhověkosti

Pravidelné užívání bylinky nevykazuje žádné vedlejší účinky a dle doporučení asijských léčebných směrů ji lze využít pro zpomalení procesu stárnutí a pro podporu dlouhověkosti. Ájurvéda ji na prodloužení aktivního života ve stáří předepisuje poměrně běžně.