Jak ovlivnila volba Brexitu britskou ekonomiku?


Významnou zprávou za poslední měsíc bylo, že Bank of England odložila zvyšování úrokových sazeb a způsobila tak prudký pokles hodnoty libry na nejnižší úroveň v letošním roce. V důsledku toho se zvýšily i náklady na půjčky, jak se v průběhu letošního roku předpokládalo. Zhoršující se inflační dopady pádu libry přímo po hlasování o Brexitu způsobily, že libra za poslední měsíc klesla o 4 %. Zmírnění napětí mezi Čínou a Spojenými státy ohledně navrhovaných obchodních tarifů Donalda Trumpa a stejně tak i slabší libra měly v uplynulém měsíci za následek stimul pro sto britských společností s nejvyšší tržní kapitaliazcí (FTSE 100).
eu a spojené království.png
Většina firem v tomto indexu zaznamenala značné dolarové zisky a vývozy do celého světa, což znamená, že slabá libra pomohla navýšit jejich výdělky.
londýn parlament.jpg
V dubnu se inflace v Británii neočekávaně snížila, jelikož levnější letecká doprava poskytla určitou úlevu pro britské občany. Index spotřebitelských cen (CPI) podle Národního statistického úřadu (ONS) klesl na 2,4 %, navzdory prognóze ekonomů, že inflace zůstane nezměněná oproti předchozímu měsíci na úrovni, tedy na 2,5 %. Levnější letenky mají největší vliv na sestupný trend, ačkoli ONS připustil, že rané načasování na Velikonoc v letošním roce mohlo mít vliv na čtení. Pozorovatelé zároveň uvedli, že v příštích měsících pravděpodobně index vzroste, jelikož rostoucí ceny ropy navýší náklady na benzin pro britské motoristy.
Díky poklesu dovozu ze zemí, které nejsou členy EU, se britský obchodní deficit v březnu zmenšil.
ruské kolo v londýně.jpg
Rozdíl mezi tím, co země dováží a prodává v zahraničí z hlediska zboží a služeb, se během prvních tří měsíců roku 2018 snížil o 700 milionů liber na 6,9 miliardy. Avšak při odhlédnutí od služeb se obchodní bilance Británie zvýšila na 12,3 miliardy liber, což je horší výsledek, než jaký předpovídali analytici. Ti odhadovali deficit 11,3 miliard liber. Tyto údaje pravděpodobně zklamou příznivce Brexitu, kteří se spoléhají na větší prospěch ekonomiky ze světového obchodu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup