Letní svoboda a nezávislost

Člověk k tomu, aby se cítil nezávislý, svobodný a tak, měl pocit létajícího dravce, potřebuje si tento pocit něčím navodit. V létě to může být třeba řízení na boso, nebo v žabkách, které nosíme k vodě nejčastěji.  V tom je právě ten problém. Možná se budeme na chvilku cítit jako děti ráje, květinové děti, jako nezávislí a svobodní. Ale v tu chvíli si právě neuvědomujeme rizika, která nám hrozí.

–  Řízení v žabkách vyšlo v testech hlavního koordinačního subjektu pro bezpečnost v Česku, jako nejhorší možná obuv, ve které někteří řidiči v létě řídí. Žabky se vám mohou mezi pedály zaklínit, lehce se v nich noha sveze. Navíc v nich máte o několik metrů delší brzdnou stopu. Chápu, v létě je vedro, ale to neznamená, že bychom měli za volant usedat v žabkách. Měli bychom mít pěvnou obuv s drsnou podrážkou.

–  Učil vás někdo řídit naboso? Já tu zkušenost mám. Důvodem bylo získání citu při přidávání plynu, při brždění a pouštění spojky. Pravda je to ale jen zčásti. Naučíte se takto jezdit a pak to budete zkoušet i za normálního provozu, když už se dávno neučíte. A co když budete potřebovat opravdu silně zabrzdit? Pak věřte, že síla bosé nohy se té v botě rozhodně nevyrovná.

–  Nohy na palubové desce, nebo dokonce nohy z okna? Tak to je vážně risk, který by se v případě havárie, a ještě vystřeleného airbagu, mohl pěkně vymstít.

–  Kolik se vás vejde do auta? Jezdíte vždy připoutaní a děti v platných ochranných sedačkách? Ruku na srdce, kdo z nás v tomhle někdy neudělal chybu. Vždycky, než ale něco podobného chceme udělat, zkusme si představit něco hodně ošklivého, co by se nám na silnici mohlo stát. On nás ten bláznivý nápad možná hned přejde!

–  V neposlední řadě je určitě potřeba zmínit a připomenout, že alkohol za volant nepatří! A to nikdy, v žádném množství, ani výjimečně, ani po diskotéce a ani na velmi krátkou trasu. Prostě nikdy! Následky mohou být fatální.