Štěstí přeje připraveným

Kolikrát se mi stane, že za mnou jede auto nalepené, že to člověka až štve. Bojím se za něj, aby se mi nepodíval do kufru. Kdybych zabrzdila, jistě by se to stalo, neubrzdil by. Obzvlášť, když je zima a silnice je pokryta sněhem nebo ledem. Co všechno by nám v zimním počasí mohlo pomoci, abychom nepotřebovaly cizí pomoci?

Ø  Základem je výbava auta. V zimě bychom měli vozit v kufru spoustu věcí. V letních měsících, kdy je většinou jedinou překážkou mokrá vozovka. Základem jsou zimní řetězy. Ty bychom ale měli mít nejen v našem autě, ale měli bychom je umět také na kola nandat.

Ø  Nabitý akumulátor a startovací kabely. To jsou dvě věci, které by se vám mohli vážně hodit.

Ø  Nemrznoucí kapalina v ostřikovačích i v chladiči. Bez ní prosím v zimě ani nevyjíždějte.

Ø  Škrabka na led, smetáček na sníh, pytlík s pískem, nebo trochou štěrku. To, kdybyste někde zapadli.

Ø  Rozmrazovač na zámky a na skla. Pomůže i na přimrzlé stěrače. Ty byste neměli násilím trhat od skla, mohla by to být jejich poslední funkční stírání.

Ø  Plná nádrž. Věřte, že není nic horšího, než zůstat někde ve vánici sněhu a mít prázdnou nádrž.

Ø  Hodí se mít také nabitý telefon, teplé oblečení pro sebe i děti, navigaci, nebo mapu, teplé pití v termosce a něco k zakousnutí.

Ø  Funkční a vybavená lékárnička. Dost často se také stane, že ji sice máte, ale jak ji nepotřebujete, nevšimnete si, že její trvanlivost došla.

Příprava nade vše

Velmi důležité je mít připravené auto, než vůbec vyjdete. Z8kladem je ho očistit od sněhu a ledu. A ne, jen tak ledabyle. Všechny okna musí být očištěná, přes všechny musí být vidět. Vidět musí také naše světlomety, a to jak přední, tak ty zadní.

Buďte připraveni také na změnu plánu. Může se to například stát, když bude vyhlášena kalamita, začne hustě sněžit, velmi foukat, nebo se k tomu všemu ještě přidá mlha. To je pak lepší vaši cestu odložit. Není nic horšího, než přecenit své síly a zaplatit daň nejvyšší, váš život!