Tipy na výlet na Moravě: tři historické památky, které stojí za to vidět

Morava je bohatá na kulturní a přírodní krásy. Pokud plánujete výlet do této oblasti, nezapomeňte navštívit tyto tři historické památky, které vás zaujmou svou architekturou, historií a atmosférou.

Hrad Bouzov

Jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů na Moravě je hrad Bouzov. Byl postaven v 14. století jako pevnost řádu německých rytířů. V 19. století prošel rozsáhlou přestavbou v romantickém slohu a získal svůj dnešní pohádkový vzhled. Hrad Bouzov je oblíbeným místem pro natáčení filmů a pohádek.

Bouzov

Na hradě si můžete prohlédnout interiéry s cenným mobiliářem, obrazy a zbraněmi, které dokládají bohatou historii a kulturu řádu německých rytířů. Můžete také vystoupat na vyhlídkovou věž s krásným výhledem na okolí nebo navštívit expozici o řádu německých rytířů, kde se dozvíte více o jejich původu, poslání a osudech.
Hrad Bouzov je otevřený denně od dubna do října. Prohlídka trvá asi hodinu a půl. Hrad se nachází asi 30 km od Olomouce a je dostupný autem nebo autobusem.

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec se tyčí nad stejnojmennou obcí na úpatí Hrubého Jeseníku. Byl založen ve 14. století jako strážní hrad na hranici Moravy a Slezska. Během své historie se stal svědkem mnoha bitev, obléhání a požárů. Dnes je hrad Sovinec jednou z největších a nejlépe zachovalých hradních ruin v České republice.

Můžete si zde prohlédnout rozsáhlý areál s hradním palácem, kaplí, vězením, studnou nebo dělostřeleckou baštou. Na hradě se také nachází muzeum s expozicemi o historii hradu, životě na hradě nebo o vojenství a zbraních. Hrad Sovinec je také známý svými kulturními akcemi, jako jsou rytířské turnaje, středověké trhy nebo divadelní představení.

Hrad Sovinec je otevřený od dubna do října od pátku do neděle. Prohlídka trvá asi hodinu. Hrad se nachází asi 40 km od Olomouce a je dostupný autem nebo autobusem.

Sovinec

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny je perla renesance na severní Moravě. Byl postaven v 16. století jako sídlo pánů ze Žerotína, kteří byli významnými politiky, mecenáši a podporovateli reformace. Zámek Velké Losiny je proslulý svou bohatou knihovnou s více než 10 tisíci svazky, která obsahuje vzácné rukopisy a tisky z 15. a 16. století.

Na zámku se také nachází jediná dochovaná ruční papírna v Evropě, kde se dodnes vyrábí papír tradičním způsobem. Můžete si zde prohlédnout celý proces výroby papíru od sběru hadrů po lisování a sušení papíru. Na zámku Velké Losiny si také můžete koupit originální ručně vyrobený papír nebo papírové výrobky.
Zámek je obklopen nádherným anglickým parkem s rybníky, sochami a vzrostlými stromy. Park je ideálním místem pro procházku nebo piknik.

Zámek Velké Losiny je otevřený denně od dubna do října. Prohlídka trvá asi hodinu a půl. Zámek se nachází asi 20 km od Šumperka a je dostupný autem nebo vlakem.

V České republice jsou stovky známých či méně známých památek, které stojí za návštěvu. Inspiraci pro výlety můžete načerpat na webu www.atlaspamatek.info.