Zdroje napájení

Napájecí zdroje jsou důležitou součástí každého počítačového systému. Napájecí zdroj je to, co převádí elektrický proud ze zásuvky na nízkonapěťový stejnosměrný proud (DC), který používají počítače a který se může lišit podle toho, kolik wattů váš počítač potřebuje. Je důležité, abyste před nákupem věděli vše o napájecích zdrojích, protože je k dispozici mnoho různých modelů a může být obtížné vybrat ten, který je vhodný pro vaše potřeby.

Podle cílového použití se napájecí zdroje dělí na: otevřené (do pouzdra), vestavné (do desky nebo zařízení), na lištu DIN (především pro zařízení průmyslové automatizace), LED (pro osvětlovací systémy), zásuvné (externí, zasunuté do síťové zásuvky), stolní (externí, v plastovém pouzdře) pro notebooky (pro přenosné počítače), PoE (pro napájení zařízení přes Ethernet), PC a UPS.

Požadavky na napájení se mohou značně lišit v závislosti na komponentách a konfiguraci počítače. Například: základní domácí stolní počítač bude obvykle potřebovat méně než 100 W, zatímco špičkové grafické karty pro pracovní stanice často vyžadují 500 W nebo více energie!

pexels-pixabay-459411

Je důležité najít zdroj, který bude dodávat dostatečný proud pro vaše počítačové komponenty, ale ne příliš velký. Pokud si koupíte jednotku s nedostatečným výkonem, může to vést k pádu systému kvůli chybám paměti nebo procesoru; pokud si vyberete jednotku s větším výkonem, než je potřeba, může to vést k nadměrnému zahřívání a hluku způsobenému ventilátory, které běží rychleji, než je nutné.

Při výběru nového zdroje napájení je třeba zohlednit pět základních parametrů: výstupní napětí, počet výstupů/zdrojů, zátěžový proud (výkon), rozsah vstupního napětí a účinnost. Pro cílovou aplikaci jsou nesmírně důležité mechanické vlastnosti PSU – tj. typ pouzdra, rozměry a způsob montáže, jakož i vestavěné ochranné prvky, jako jsou obvody ochrany proti přepětí/přepětí/špičce.

OCHRANY NAPÁJECÍCH ZDROJŮ

Napájecí zdroje má obvykle zabudovanou ochranu proti přehřátí, překročení přípustného zatěžovacího proudu a příliš vysokému výstupnímu napětí. Nadproudová ochrana může být jednoduchá (pojistka na výstupu) nebo složitá, elektronická, zahrnující omezení výstupního proudu. Impulsní zdroje mohou mít také vestavěnou ochranu proti příliš nízkému napájecímu napětí a překročení vstupního napětí.

Existují dva hlavní typy moderních napájecích zdrojů pro PC: ATX12V v.s EPS12V. První z nich se používá pro většinu standardních počítačů; není však kompatibilní s některými starými základními deskami, které používají zastaralé 20kolíkové rozhraní namísto 24kolíkového, které se dnes používá ve všech nových systémech. Má čtyři další piny pro zajištění dodatečného napájení +12 VDC, které vyžaduje čipová sada základní desky.